Pošljite povpraševanje

Zmožnosti in omejitve spletne učilnice Learndash

Nazadnje urejeno:
25 septembra, 2024
Za koga in zakaj je Learndash prava izbira - baza znanja
Reading Progress Bar
Kazalo vsebine:

Learndash je LMS sistem za Wordpress, ki ga uporablja že več kot 50.000 spletnih strani.

V današnjem članku natančno opišem vse funkcionalnosti, ki vam jih Learndash ponuja v fiksni letni ceni licence, predstavim pa tudi nekaj drugih možnosti, ki jih imate z Learndashem.

Predhodno pa sem v drugem članku že pisala o tem, za koga in zakaj je Learndash prava izbira.

 Pa kar začnimo!

Zmožnosti osnovnega vtičnika Learndash

Learndash sicer ne ponuja brezplačne ali testne (ang. trial) verzije vtičnika, vendar je na trgu edini, ki v enotni fiksni ceni ponuja dejansko vse, kar je potrebno za izvedbo vrhunske spletne učilnice. 

Aktualen cenik vtičnika najdete na https://www.learndash.com/pricing-and-purchase/.

Kot boste videli je po novem možno kupiti tudi “Cloud” varianto, ki vključuje gostovanje in postavljen Wordpress CMS, kar je smiselno, če res želite delati z Learndashem in še nimate Wordpress spletne strani. Uporaba pa je sicer v celoti identična.

Le nekaj dodatnih razširitev je možno dokupiti, če si želite olajšati delo in malenkost obogatiti spletno učilnico. A so to funkcionalnosti, ki jih redki potrebujejo, razen ene izjeme, ki jo bom omenila v zadnjem poglavju članka.

Pa si najprej oglejmo osnovne zmožnosti spletne učilnice Learndash, vključene v osnovno ceno.

Enostavno upravljanje spletne učilnice

Iz vidika lastnika spletne učilnice je upravljanje z Learndashem zares enostavno in gre “po istem kopitu” kot Wordpress. Če ste slučajno z Wordpressom že domači, vam bo učenje uporabe Learndasha popolnoma enostavno.

V spodnjem videu pa čisto na kratko prikažem dodajanje novih programov v spletno učilnico. Tako, malo za občutek, kako se uporablja.

Dodelana uporabniška izkušnja za tečajnike

Navigiranje tečajnikov po spletnih programih je povsem enostavno. Posamezne module (lekcije, ang. lessons) in teme (ang. topics) si lahko označujejo kot zaključene oz. se označijo avtomatsko, ko si ogledajo vso vsebino.

Enako, vračanje na seznam vseh programov, ki jih imajo je čisto enostavno iz menija v glavi, tako, da se nikoli ne čutijo “izgubljeni”, kot se v mnogih manj dodelanih spletnih učilnicah rado zgodi.

Strani programov, posameznih lekcij, tem, kvizov, … lahko res izdelate čisto po svoji meri, je pa res, da boste pri tem verjetno potrebovali pomoč strokovnjaka, če imate kakšne res posebne želje.

Tudi samo vsebino lahko prilagodite popolnoma tako, da bo ustrezalo vašim tečajnikom.

Vrste plačil

Learndash je v osnovi, brez dodatnih vtičnikov možno povezati z vmesnikom za kartična plačila Stripe in s Paypalom. 

Lahko pa nakupe izpeljete tudi preko spletne trgovine Woocommerce, kar vam možnosti plačil in nakup v kombinaciji z drugimi izdelki avtomatsko razširi. 

Z Learndashem lahko dajate tudi brezplačne tečaje, pri čemer se pri vsakem programu odločite ali želite, da je popolnoma odprt vsej javnosti ali ga želite zaščititi vsaj z registracijo uporabnika ter tako dobivate dragocene podatke na tej podlagi.

Prodaja naročnin

Learndash omogoča tudi zaračunavanje ponavljajočih naročnin, pri čemer lahko natančno določite periodo plačevanja (poljubno število dni, tednov, mesecev ali let, na katere se obračunavanje zgodi), preko izbranega vmesnika (Stripe ali Paypal) pa je plačevanje tako tudi avtomatizirano. Le, da je potrebno znotraj Stripe in Paypal računa opraviti določene dodatne nastavitve za sprejemanje avtomatiziranih bremenitev kartic naročnikov.

V okviru ponavljajočega zaračunavanja lahko nastavite tudi brezplačno obdobje (ang. Trial), če želite naročnikom najprej omogočiti recimo 1 mesec brezplačne članarine, potem pa šele začeti z zaračunavanjem. Lahko se odločite tudi, da je v času preizkusnega obdobja naročnina vseeno plačljiva, ampak ceno znižate na poljuben znesek.

Možnost urejanja vsebin z večino urejevalnikov spletnih strani

Pri izdelavi spletnih strani so vedno bolj priljubljeni t.i. “page builderji” in “theme builderji”. Na prvi pogled lahko nekateri theme builderji predstavljajo problem, saj popolnoma onemogočijo sistem, ki upravlja teme na spletni strani. S takimi builderji se spletna stran postavi popolnoma po meri, prav tako pa se potem postavi tudi spletna učilnica.

Res je, da boste pri oblikovanju spletne učilnice na tak način zagotovo potrebovali strokovnjaka, ampak možno je Learndash vključiti tudi na spletne strani, ki so izdelane na tak način.

Ni torej nujno imeti zakupljene teme, da postavite spletno učilnico Learndash. 

Strukturiran način vnosa vsebin

Z Learndashem se lahko poljubno odločite, koliko bodo vaši programi strukturirani. 

V prvi vrsti lahko spletne programe razdelite v kategorije, recimo glede na tematiko ali glede na to, ali gre za izključno predposnete vsebine ali gre mogoče za kombinacijo predposnetih vsebin s kakšnimi spletnimi sestanki.

Nadalje pa vsak program razdelite v Lekcije in teme, vendar to ni nujno. Celotna vsebina programov je lahko prikazana tudi na sami strani programa, brez dodatne razčlenitve. In to odločitev sprejmete pri vsakem programu znova – torej niste vezani na 1 način pri celotni spletni učilnici, ampak je to odločitev na ravni posameznih programov.

Posamezne lekcije in teme lahko uporabljate tudi v več programih, kar je praktično, če želite le kakšen drobec vsebine enega programa vključiti v kakšen drug program, ali mogoče ustvariti paket programov po neki promocijski ceni (ang. course bundles). 

Vse vrste vsebin

V Learndash spletne programe lahko brez dodatnih vtičnikov ali razširitev vključujete poljubne vrste vsebin: datoteke, slike, tekst, video in avdio vsebine in jih razporejate kakor želite.

Napredne možnosti video tečajev

V kolikor je vaša vsebina izključno video vsebina, lahko v Learndash enostavno uvozite playlist (seznam predvajanja) iz Youtube-a ali Vimeo-ta in tako spletni program ustvarite dobesedno v nekaj minutah.

Prav tako lahko na tak način vklopite tudi video progresijo (ang. video progression), kar pomeni, da bo sistem tečajnika avtomatsko, ko si ogleda nek video, pomaknil na naslednji video. Tako je uporabniška izkušnja za tečajnike še bolj tekoča in prijetna.

Možnost prevoda vsake malenkosti

Learndash omogoča enostavno prevajanje vtičnika z 2 vtičnikoma za prevajanje spletne strani Wordpress: priljubljen brezplačen Polylang in Weglot za bolj zahtevne uporabnike.

Z drugim brezplačnim vtičnikom pa lahko prevedete tudi vsako drugo malenkost spletne strani v slovenski jezik, kar je pri LMS sistemih pogosto velika težava. 

Predvsem pri zunanjih LMS platformah, kot so Thinkific, teachable in podobne, pogosto ne morete prevesti vseh stvari v slovenski jezik, kar je za uporabniško izkušnjo včasih zelo neprimerno.

Jaz osebno vem, da mi gre mešano slovensko/angleško vedno zelo na živce, čeprav mi je angleščina povsem domača. Nekako izpade nestrokovno in nedodelano vse skupaj.

Zaščita vsebin pred kopiranjem

Learndash vam omogoča zaščito besedil pred kopiranjem. Prav tako pa lahko brez težav poskrbite tudi za to, da tečajniki ne morejo prenašati video vsebin. Lahko tudi dokumente zaščitite z geslom.

Seveda, noben LMS sistem ni in ne more biti 100 % odporen na zlorabe zaradi ustroja celotnega spleta in brskalnikov, a Learndash na tem področju naredi vse, kar lahko.

Integracija z Woocommerce spletno trgovino

Kot že omenjeno, je Learndash možno integrirati s spletno trgovino Woocommerce. To pomeni, da lahko svoje fizične izdelke prodajate v isti spletni trgovini kot spletne programe. 

Prav tako z namestitvijo Woocommerce spletne trgovine pridobite tisti “trgovinski” občutek spletne učilnice v procesu nakupa, ki vključuje košarico in bolj dodelan zaključek nakupa, možnost prodaje dodatnih programov ob zaključku nakupa in podobno. 

Najpomembneje, kar je za izpostaviti v povezavi s tem je to, da lahko na podlagi te integracije omogočite avtomatsko davčno potrjevanje računov, plačanih s kreditnimi karticami in/ali povežete spletno trgovino s svojim računovodskim programom, ki takoj stranki pošlje tudi uradno veljaven račun za nakup. Tako lahko svoj prodajni proces popolnoma avtomatizirate in potem res lahko rečete, da “spletna učilnica za vas prodaja, ko vi spite”.

Z Woocommercem se odpre cel svet novih možnosti in Learndash ima to integracijo res dodelano v piko. Woocommerce integracija je bila praktično prva večja “native” integracija Learndasha in to je bila njihova konkurenčna prednost v prvih letih.

Večina ostalih LMS vtičnikov za Wordpress ima razširitev za Woocommerce namreč plačljivo, izvedene pa so veliko bolj pomanjkljivo kot Learndash. 

Kuponi

Learndash vam v osnovi ponuja tudi možnost kreiranja akcijskih kuponov. Tako recimo lahko v nekem obdobju aktivirate kupon in sprožite akcijsko ponudbo za nek spletni program, ki ga podelite le določenim osebam ali le v omejenem času.

Res je, da je sistem kuponov pri Learndashu še malo mlad in nedodelan, a za začetek zadostuje. Ni pa možno ustvarjati zelo zahtevnih kuponov. Konec koncev lahko to ustvarjate v primeru integracije z Woocommerce spletno trgovino, zaradi česar mogoče niti niso takšne pozornosti dajali tej opciji.

E-poštna sporočila po meri

Z razširitvijo, ki je všteta v osnovno ceno Learndash licence lahko ustvarjate popolnoma personalizirana e-poštna sporočila za tečajnike, po različnih kriterijih.

Nekateri zanimivi primeri uporabe e-poštnih sporočil po meri:

  • Opomnik tečajniku, ki se x dni ni vpisal v spletno učilnico;
  • Za različne spletne programe različni povratni maili oz. potrdila o nakupu;
  • Opomniki o poteku dostopa do programa v primerih, ko je trajanje dostopa do vsebin omejeno;
  • Follow-up e-poštna sporočila po zaključenem spletnem programu;
  • Obvestilo o naloženi novi vsebini v spletni program, v primeru, ko vsebine nalagate še po prodaji spletnega programa (to so lahko tudi posodobitve vsebine);
  • Avtomatska obvestila o prejemu in potrditvi testov/kvizov;

Za e-poštna sporočila lahko nastavite tudi zamik (ang. delay), torej recimo pošljete zahtevo za oddajo mnenja o programu 3 dni po tem, ko je tečajnik zaključil z določenim spletnim programom.

Avtomatsko podeljevanje certifikatov in potrdil o udeležbi

Z Learndashem lahko popolnoma avtomatizirate podeljevanje certifikatov in potrdil o udeležbi tečajnikom. 

Z razširitvijo, ki je na voljo v osnovni licenci lahko certifikate tudi oblikujete po meri in poskrbite, da so resnično v skladu z vašo blagovno znamko.

Kvizi in ankete

Svoje tečajnike lahko enostavno testirate enako, kot učitelji učence v šoli. Pri tem je najbolje to, da lahko tudi ocenjevanje avtomatizirate in v kombinaciji z e-poštnimi sporočili po meri avtomatizirate tudi obveščanje tečajnikov o doseženem rezultatu.

Na ravni posameznega spletnega programa, lekcije ali teme lahko določite tudi “domače naloge” (ang. assignments), ki vam jih potem tečajniki naložijo direktno v spletno učilnico za pregled. 

V kombinaciji z e-poštnimi sporočili po meri lahko avtomatizirate tudi obveščanje o potrditvi prejema teh nalog ter opomnike tečajnikom, ki določene naloge niso opravili.

Avtomatizirate pa lahko tudi sporočila, ki pridejo vam, da vas obvestijo o tem, da je nekdo izpolnil test ali naložil svojo nalogo. tako vam ni potrebno ves čas ročno vstopati v sistem, da vidite, kdo je nalogo opravil in kdo ne.

Enostavno upravljanje in spremljanje tečajnikov

Znotraj Learndash sistema lahko spremljate delo tečajnikov, njihove rezultate in napredek.

Prav tako lahko ročno dodeljujete ljudem nove spletne programe ali jih odstranjujete (npr., če vam nekdo ne plača naročnine mu lahko ročno odstranite dostop do vseh ali samo dela vsebin).

Kot lahko vidite Learndash ponuja res praktično vse, kar si lahko zamislite. Po mojih izkušnjah je tudi uporabniška izkušnja neprimerljivo boljša kot pri kateremkoli drugem vtiniku ali zunanjem orodju, možnosti prilagoditev pa tudi neverjetne.

Izkoristite priložnost za neverjeten prihranek!

Postavitev spletne učilnice Learndash za 300 € + letna licenca za vtičnik po polovični ceni doživljenjsko!

Več o ponudbi

Dodatne plačljive razširitve

Praktično vse, kar potrebujete za vrhunsko spletno učilnico je že všteto v osnovno licenco, vseeno pa je nekaj 3rd party vtičnikov (vtičniki zunanjih razvijalcev), ki vam lahko pri postavljanju in upravljanju spletnih programov Learndash dodatno pomagajo.

Najpomembnejši so:

Osebno želim izpostaviti le 1 cenovno zelo ugodno in praktično rešitev, ki vam res lahko prihrani dneve časa za vizualno prilagajanje Learndasha – Snap Orbital Visual customizer, o katerem lahko več preberete in najdete ceno na https://snaporbital.com/learndash-visual-customizer/.

Z njim boste lahko brez znanja programiranja bistveno spremenili videz svoje spletne učilnice, kar je brez tega vtičnika lahko zelo naporno in dolgotrajno delo.

Slednjega dobite v kombinaciji z redovalnico in zapiski še ceneje, saj so vsi ti vtičniki delo Snap Orbitala. 

Veliko zunanjih orodij za Learndash res ni, ker enostavno ni potrebe. Learndash se res trudi, da bi vtičnik ponujal vse, kar njihovi naročniki potrebujejo.

Druge prednosti Learndasha

Learndash ima še številne druge prednosti, med katerimi pa želim iz svojih izkušenj izpostaviti naslednje:

  • Vrhunska podpora razvijalske ekipe; le-te ne boste potrebovali ravno pogosto, če pa jo boste, vam bodo vedno hitro in kvalitetno pomagali.
  • Stabilnost; Learndash je na trgu že leta in je res dodelan in z njim je od vseh LMS sistemov, s katerimi sem imela priložnost delati (in preizkusila sem že skoraj vse, ko sem iskala pravo orodje za mojo spletno učilnico, ki je tudi v nastajanju) najmanj (oz. nič) težav pri posodabljanju in vzdrževanju.
  • Fiksna cena; tudi, če Learndash zviša svojo ceno, bo za vas vedno ostala cena takšna, kot je bila pri prvotnem nakupu. Seveda ne smemo zanemariti dejstva, da enotna cena vključuje vse, kar sem vam v tem članku predstavila.
  • Največje možnosti za oblikovanje po meri; vsi LMS sistemi so do neke mere omejeni z oblikovanjem, a Learndash med vsemi še vedno omogoča največ prilagoditev, seveda v kombinaciji s pravimi ostalimi orodji, ki se uporabijo za izdelavo spletne strani.

Omejitve spletne učilnice Learndash

Prav noben LMS sistem, ki ga lahko najdete ni popoln. Pri Learnashu pa sem do sedaj pogrešila predvsem naslednje:

  • Več možnosti oblikovanja brez potrebe po ročnem programiranju;
  • Več možnosti integracij z orodji za množični marketing; 
  • Bolj dodelani kuponi in akcijsko poslovanje;
  • Možnost košarice, ki bi odpravila potrebo po namestitvi spletne trgovine Woocommerce ali katere druge možnosti za izvedbo spletne trgovine;
  • Bolj dodelana integracija in dokumentacija pri uporabi Learndasha s theme builderji, ki onemogočijo sistem teme.

Omeniti pa je potrebno še nekaj pomembnih stvari, ki jih morate vedeti pred nakupom:

  • Za gostovanje vsebin boste morali uporabiti zunanjo platformo, kot so bunny.net, vimeo.com ali youtube.com, ker nalaganje video vsebin na Wordpress spletno stran izredno upočasni vašo spletno stran, kar pa bo direktno negativno vplivalo na uporabniško izkušnjo in Googlovo dojemanje vaše spletne učilnice.
  • V kolikor vam dizajn Learndasha ni v osnovi popolnoma všeč, boste za postavitev nujno potrebovali pomoč strokovnjaka. Na splošno ne priporočam, da Learndash spletno učilnico izdelujete sami, ker boste tako verjetno izpustili marsikatero priložnost za še več prodaje ali še boljšo uporabniško izkušnjo za vaše tečajnike. Bistvo Learndasha je, da uporabljate kar čim več funkcij vtičnika, da lahko rečete, da ste res na polno izkoristili potencial tega vrhunsko zasnovanega orodja.

Upam, da sem vam v tem zapisu podala veliko razlogov, zaradi katerih je Learndash lahko prava izbira za izvedbo vaše spletne učilnice. Ali pa sem vam razodela kakšno malenkost, ki vam ni po godu in se boste zaradi tega raje odločili za kakšen drug LMS sistem.

Kakorkoli – pomembno je, da že na začetku izberete pravo orodje in si v prihodnosti prihranite veliko katero težavo, povezano z migracijo na drug sistem, še posebej, ko imate veliko spletnih programov in utečen posel, kjer ljudje od vas programe kupujejo na veliko.

Zaupajte mi izdelavo vaše spletne učilnice!

Pošljite povpraševanje
0 0 glasovi
Ocenite vsebino
0 Komentarji
Odzivi "v vrstici"
Oglej si vse komenarje
Prikaži vse zapise
O avtorici:
Pozdravljeni!
Sem Nataša Kukovič, kreatorka Intelectuma avtorica zapisov, ki jih pravkar prebirate. Upam, da vam s svojim znanjem pomagam pri krepitvi vaše spletne prisotnosti.
Več o meni
0
Would love your thoughts, please comment.x